Drukarki fiskalne – co uwzględnić przy ich zakupie?

Posted on

Drukarki fiskalne

Drukarki fiskalne

Drukarka stanowi jeden z bazowych elementów wyposażenia wszelkiego rodzaju punktów handlowo – usługowych. Bez tego typu sprzętu fiskalnego nie byłoby możliwości przeprowadzania podstawowych operacji handlowych i związanych z nimi działań kontrolnych odnoszących się do stanów magazynowych, stanu towaru na półkach czy pracy zatrudnionych w firmie osób. Wydruki fiskalne są także niezbędne do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę kupując tego typu drukarkę? Oto kilka przydatnych wskazówek na ten temat.Drukarki fiskalne, poza drukowaniem paragonu dla klienta, wykonują także kopię na potrzeby wewnętrzne. Może być ona drukowana na papierze (wtedy jedna rolka w kasie drukuje paragon dla klienta, druga – dla celów kopii) lub zapisywana na nośniku elektronicznym, przeważnie karcie pamięci. Szereg dostępnych obecnie na rynku drukarek wyposażonych jest w to drugie rozwiązanie. Związane jest to z faktem, iż przetrzymywane elektronicznie rachunki są o wiele łatwiejsze w przechowywaniu. Jest to znaczące ułatwienie, w szczególności w kontekście ewentualnej kontroli ze strony Urzędu Skarbowego (warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż paragony powinny być przechowywane w czytelnym stanie przez okres 5 lat podatkowych). Użytkowanie karty pamięci przekłada się na redukcję zużycia papieru oraz mniejsze koszty eksploatacyjne urządzenia fiskalnego.

Kupując drukarki fiskalne, warto także zdawać sobie sprawę z faktu, iż każdy dostępny w asortymencie towar jest w stosowny sposób oznakowany oraz zaprogramowany w urządzeniu. System kodów PLU umożliwia bezproblemowy obrót zasobami magazynowymi. Ilość produktów, jakie podlegają programowaniu jest uzależniona od danego modelu. Wybierając taki sprzęt, warto przyjąć margines, który będzie można wykorzystać na wypadek nagłego rozrostu dostępnych produktów i usług.

W myśl przepisów, wszystkie drukarki fiskalne muszą działać w sposób nieprzerwany do momentu wydruku około 200 paragonów. O żywotności takiego urządzenia decyduje głównie jego akumulator.

 

Tags: , ,